Ing. Richard Cimler, Ph.D.

Muž, který umí diagnostikovat nemoc dříve, než pocítíte příznaky

Představte si podložku do postele, která vám během spánku dokáže udělat prakticky kompletní zdravotní vyšetření. A to až do takové míry, že odhalí i případná potenciální nebezpečí pro vaše zdraví, o kterých vy ještě ani nevíte. Ano, u některých absolutních technologických novinek už se člověk skoro zdráhá uvěřit, že se nejedná o sci-fi. Přitom výše popisovaný výzkum světové úrovně probíhá v České republice – konkrétně v Královéhradeckém kraji. Pracovní záběr vývojáře, inovátora a neskutečně talentovaného vizionáře Richarda Cimlera je však ještě o poznání širší.

K lékařské vědě a péči o člověka měl Richard Cimler vždy blízko. Však se při výběru budoucího směřování svého života do poslední chvíle rozhodoval mezi kariérou informatika a lékaře. Technika nakonec zvítězila, byť vzhledem k jeho akademickému působení na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové a směru jeho vědeckého výzkumu se mu oba obory nakonec povedlo docela elegantně skloubit. Richard vede stále se rozrůstající tým vědců, kteří se zabývají vývojem různých, někdy až futuristických, technologií.

Ale popořádku. Richarda Cimlera odmala fascinovala chytrá řešení, kde je co nejvíce procesů řízeno zcela automaticky a člověku přijdou do ruky až výsledky. Nejmodernější technologie ho začaly pohlcovat čím dál víc. Nakonec se s partou podobně naladěných nadšenců rozhodl odstartovat vlastní výzkumy. Jak sám říká, baví ho to, co by většina lidí pokládá za nemožné.

Od vylepšování možností chytrých domácností, přes detekci hrozeb pomocí zpracování obrazu umělou inteligencí až k monitorování a vyhodnocování vitálních funkcí. Technologie ovládané Richardem Cimlerem umí odhalit, jakým způsobem se mění tělo a na základě těchto poznatků odhadnout jeho reakce a další vývoj procesů, které se v něm odehrávají. Ve výzkumech využívá jak komerčně dostupné senzory, tak se jeho týmu podařilo vyvinout i vlastní, extrémně přesné, senzory.

Co tedy vlastně o vás tento technologický zázrak prozradí? Pod kontrolou jsou třeba vaše dechové a tepové frekvence, variabilita srdečního tepu, z dechu odhalí třeba spánkovou apnoi, či respirační potíže. Z analýzy srdečního tepu pak například výskyt arytmií. Vše s přesností na milisekundy srovnatelnou s měřením pomocí EKG.  Díky tomu může přístroj u některých pacientů zaznamenat příznaky ještě dřív, než je začnou skutečně pociťovat.

Veškerá data dostává zdravotník v reálném čase. Díky tomu může ihned zasáhnout, pokud se u některého člověka náhle zhorší zdravotní stav. Data jsou průběžně vyhodnocována a výsledky zasílané na mobily, tablety či jiná zařízení, aby zdravotník měl informaci ihned k dispozici.

V tuto chvíli se k řešení dokončují certifikace a s prodejem se tak počítá již za několik měsíců. Už teď však jsou některé prototypy v užívání nemocnic a zařízení pro seniory, kde si je nemohou vynachválit. Není divu. Z hlediska přesnosti a odolnosti jsou tyto přístroje unikátní, a to i ve světle mezinárodní konkurence.

Ale u toho aktivity Richarda Cimlera zdaleka nekončí. V rámci výzkumného centra na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové vzniká podobných projektů více. Namátkou? Tak například podobný senzorický systém, o kterém jsme se bavili, se dokončuje i pro zvířata. Další výzkumy se pak týkají například měření prašnosti a jejího vlivu na lidský organismus, analýzy vzdušných hrozeb pomocí umělé inteligence, zpracování dat z biočipů a mnoha dalších fascinujících témat.

Zkrátka senzory do postelí nejsou zdaleka jediným fantastickým výsledkem práce Richarda Cimlera a jeho týmu. Potenciální investory samozřejmě velmi rád seznámí se všemi projekty osobně a věnuje jim svůj drahocenný čas.

Ten by jinak mohl strávit na svém chopperu Yamaha Dragstar a především cestováním po celém světě. Jak sám říká, nedělá mu problém přespat v pětihvězdičkovém hotelu ve Washingtonu, stejně jako s batůžkem na nádraží v Kuala Lumpur.

 

 

ICT a optoelektronika