doc. RNDr. Karel Volenec, CSc.

Muž, jehož stenty zachraňují životy

Jeho příběh je pozoruhodnou směsicí inteligence, vizionářství a píle. Patenty, kterými se svým týmem obohacuje světovou medicínu především v oblasti léčby trávicího taktu, cév či dýchacích cest, zachraňují tisíce životů po celém světě. Zároveň je mimořádně schopným podnikatelem a šéfem, jehož společnost působí dlouhá léta ve více než 70 zemích. Inspirativní člověk, který si šel přidat, když sudičky rozdávaly talent – inovátor Karel Volenec.

Nezvyklou podobu měly už jeho klukovské lumpárny. Bavily ho totiž trhaviny. Jako malý tak jednou dokonce zlikvidoval nově položenou modřínovou podlahu a schody v domě svých rodičů. Sám těmto pokusům připisuje počátek jeho lásky k chemii a ostatním přírodním vědám. Tento předpoklad poté rozvinuli skvělí učitelé, na které během svého života narazil.

Jako svůj obor si zvolil klinickou farmakologii a později biofyziku. Prakticky od začátku studia vynikal a získal řadu univerzitní titulů a kvalifikací, které si lze představit.

Díky přirozené extrovertní povaze to vždy uměl s lidmi. A protože mu nechyběly ani ambice ve světě byznysu, stal se kromě uznávaného inovátora brzy také úspěšným podnikatelem. Dnes vlastní několik firem, které dodávají zdravotnické výrobky do celého světa.

A samozřejmě se svým kolektivem inovuje, přičemž některé jejich patenty jsou unikátní i ve světovém měřítku. Jedná se především o implantáty, které zůstávají dočasně nebo trvale v lidském těle a umožňují zabezpečit průchodnost u orgánů, které z nějakých důvodů průchodnost neumožňují.

Kouzlo spočívá v materiálu a konstrukci speciální výztuže, z níž jsou vyrobeny. Naše tělo totiž ne na všechno reaguje dobře, což někdy může mít pro pacienta vážné následky. Tak se v minulosti stávalo, že podobný implantát třeba v pacientovi zarostl nebo byl tak tvrdý, že nositeli způsoboval proleženiny. Najít vhodný materiál tak nebyla žádná legrace, protože implantát samozřejmě zároveň musí být dlouhodobě odolný, aby trávicí trakt držel dostatečně roztažený. To je nutné nejen pro spolknutí potravy, ale také třeba pro zachování pocitu chuti přijímaného jídla. Taková zdánlivě maličkost má však velký vliv na psychickou pohodu pacienta. Tým Karla Volence vytvořil patent, který všechny tyto atributy splňuje. Je odolný, ale zároveň lehký a navržený tak, aby se po určité době sám rozpadl. Dá se dokonce i jíst – obzvláště dobrý je prý s octem.

Před královéhradeckým inovátorem a jeho kolektivem stojí nyní nová výzva v podobě definitivního vstupu na zámořský trh, který v případě jeho lékařského sortimentu tvoří skoro 75 procent světového obratu.

Ve volném čase rád utíká do rodné vsi na Šumavě, kde si nejlépe odpočine při … bagrování a úpravě pozemků.

Moc rád také létá, a to všemi druhy letadel – od těch nejmenších až po klasické větší stroje. Tímto způsobem už procestoval velkou část Evropy, zámořské samozřejmě jako pasažér. Většinou kvůli šíření a propagaci vědy a oboru, díky němuž se jeho „český“ podnikatelský sen už pomalu začíná stávat v pravdě „americkým“.

 

 

 

 

 

Biomedicína