Jiří Tlustý

Muž, který staví nebeské formule 1

Víte, kdo v České republice prodal za posledních 10 let nejvíce letadel? Pro odpověď na tuto otázku by asi většinu lidí nenapadlo zabrousit právě do Královéhradeckého kraje. Ale je to tak. Jeden místní vizionář a inovátor prodává své originálně navržené stroje až na Mauriciu nebo v Číně. Za tímto úspěchem stojí nejen jejich naprostá unikátnost, ale také talent a píle člověka s pozoruhodným životním příběhem. Seznamte se. Vývojář ultralehkých sportovních letadel Jiří Tlustý.

Říká, že v přepočtu strávil asi 3 roky svého života ve vzduchu. Není divu. Jeho otec létal u ČSA, a tak pro Jiřího představovalo létání už od mala stejně samozřejmý pohyb jako je třeba chůze. Do toho rád stavěl modely a moc ho zajímalo, jak je možné, že něco může jen tak vzlétnout.

Asi si ani nemohl zvolit jinou cestu než povolání leteckého mechanika. Na této pozici hned po škole začal sbírat cenné zkušenosti v Aeru Vodochody. Právě tam se dává dohromady s partou nadšenců, kteří na černo provozují létání na rogalu. To si pochopitelně také sami stavějí, protože podobné výdobytky sortiment za minulého režimu nenabízel. Jiří Tlustý se v lehkých vznášedlech dokonale najde. Když přichází Sametová revoluce a s ní doposud nepoznaná svoboda podnikání, je připraven. Do své vášně se může pustit naplno.

Od rogal je už k ultralehkým letadlům jen kousek. Jiří Tlustý totiž během let jezdí na nejrůznější výstavy a letecké závody. Do počtu v nich rozhodně není – pyšní se třeba titulem dvojnásobného mistra světa v navigaci. Zároveň ale sleduje nové trendy a všímá si, že se svět od rogal začíná čím dál tím více klonit k aerodynamicky řízeným letadlům, tzv. plošníkům. Tak se jednoho dne dostane k prospektu, na kterém je podobný stroj vyobrazen. Jen na základě této fotky, bez znalostí jakéhokoli dalšího technického detailu, sestrojí svoje první ultralehké letadlo.

V současné době patří jeho firma mezi pět největších světových podnikatelských subjektů vyrábějících tyto stroje na světě, přičemž export do zahraničí tvoří až 95 procent prodeje. Unikátní letadla s podpisem Jiřího Tlustého můžete potkat skutečně po celé zeměkouli.

V čem jsou jedinečná? Svojí stavbou a použitým materiálem. Nedělají se totiž z kovu jako běžná letadla, nýbrž z lehkého kompozitu – karbonu. Jednotlivé části se pak dohromady lepí speciálním lepidlem.

I díky tomu, že konstrukce neobsahuje jediný nýt, pak tyto stroje váží mnohem méně než u konkurence. A protože karbon je zároveň zhruba desetkrát pevnější než ocel, jsou zároveň velmi odolná. Asi není náhoda, že se podobné materiály používají také pro konstrukce vozů formule 1.

Pokud jste studenti ČVUT v Praze či VUT v Brně, možná jste aktivity Jiřího Tlustého zaznamenali i osobně. S těmito školami totiž úzce spolupracuje ohledně nových projektů a oborů týkajících se letectví nebo třeba vojenských pilotů.

Létání bude Jiřího Tlustého asi doprovázet navěky. V současnosti se však pokouší ovládnout další živel – totiž vodu. Jeho novou vášní je totiž plachtění. Kromě toho si však udržel svoji dětskou vášeň pro stavění a lepení čehokoli, od modelů přes troleje až po turbínové motory.

Své aktivity už dávno nemusí provozovat pro peníze. Sám říká, že nejdůležitější je pro něj pocit, že lidi malého létání může svojí činností potěšit. Soudě podle množství spokojených zákazníků z celého světa se mu to daří.

Dopravní prostředky a jejich díly